YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

Which expression shows a way to factor 20+24?
Mon frère est très __________. * A. jolie B. gros C. bavarde D. intelligente Pick what best answer the question
Which narrative point of view is used in this excerpt from Alice’s Adventures in Wonderland by Lewis Carroll? And so it was indeed: she was now only ten inches
Please help I am stuck on this
I don’t understand this. Can I plz get some help
Modified True or False Direction: Write True if the statement is correct. If it is incorrect, underline the word that makes the statement untrue then write the
2. What do acidic solutions have high concentrations of? ​
100points & brainliest PLEASE TRANSLATE (answer the questions) - why does Carmen enjoy her math class? -which class does Carmen say that she does not like
which type of connective tissue has a mineralized different matrix?
Which of the following