Novoap Novoap
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 5 pounds of oranges cost 10.45?
find the unit rate

Respuesta :

sereneluousa
sereneluousa sereneluousa
  • 10-04-2020

Answer:

The answer is 2.09 per pound.

Step-by-step explanation:

To find the unit rte, you divide 10.45 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone show me how to solve this? A boat took 5 hours to travel 60km up a river, against the current. The return trip took 3 hours. Find the speed of the b
how do people in Italy use there natural resources
let A={0,1,2,3,4,6} and B={2,4,6,8} find a.)AnB             b.)AUB
How would you round off a number to one decimal place? For example would 67.39 become 67.4
How will you describe the sequence of oxygen, carbon dioxide and blood flow?
During an experiment, which factors are observed and measured ?????
what is an intentional fallacy?
Factor the following and find the zeros.1. x2 - 169 = 0                2. x2 + 14X + 49 = 03. x2 - 17x + 42 = 0        4. 2X2 - 9X - 5 = 05. 3X2 + 11X - 4 =0
use the functions f(x) = 3x – 4 and g(x) = x2 – 2 to answer the following questions. Complete the tables. x f(x)–3–1 0 2
What proportion of the first 10,000 natural numbers contain a 3