mike167 mike167
  • 11-07-2016
  • Mathematics
contestada

3 ounces of cinnamon cost $2.40. There are 16 ounces in 1 pound how much the cinnamon cost per pound

Respuesta :

Greenrune113 Greenrune113
  • 11-07-2016
16 ounces in a pound
2.40 for 3 ounces
16 divided by 3 = 5.333
[tex]2.40 * 5.333 =[/tex]
12.8
Approx $12.80 for 1 pound of cinnamon
Answer Link

Otras preguntas

What are three possible examples of upheaval in the American family?
How has the Mexican government become more democratic?
what percent is equivalent to 1/25?​
Simplify 35.36 over 17
What time did Deborah help defeat canaanites?
Using the reaction below, how many moles of CO2 can be produced when 2.25 mol of C3H8 reacts? C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O
The rise of which part of the economy has hastened the decline of organized labor? A. financial sector B. manufacturing sector C. agricultural sector D. service
How do you start an Love essay​
Write an equation of the line below.
Isn’t it 70x=180-70-70 When I solve it I get a fraction and I don’t think I’m supposed to. Can someone please explain?