chanellcervantes437 chanellcervantes437
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ms.nichols bought enough sandwiches to feed 28 people.each sándwich serves 2 people.the cost of one sándwich is 4.99.how much did ms.nichols pay for the sándwiches?

Respuesta :

yashsalvi9
yashsalvi9 yashsalvi9
  • 12-03-2020

Answer: $70 (or $69.86)

Step-by-step explanation:

We know that she got enough sandwiches for 28 people and we know that each sandwich serves 2 people. This means that we have to divide 28 by 2 (because that gives us the amount of sandwiches she bought). If each sandwich is $4.99 (or rounded to $5), then we can multiply 5 by 14. This gives us 70. So, she payed $70 for the sandwiches.

Answer Link

Otras preguntas

generally you must stir a can of paint before you use it.. is paint miscible or immiscible? explain
1. 11/20 x 4/14 2. 7/18 x 11/25 3. 3/15 x 3/7 4. 2/4 x 3/6 5. 1/2 x 2/5 6. 1/3 x 2/9 Fractions and please show work if possible
Factor the expression 21w^7 + 35w^3 Please show work.. I got this wrong on a test need to know how to do it not just answer
Help me! I'll give brainliest!
In a recent year the total sales at a restaurant a bar $350,000 worth in at restaurant be. Total sales at the two stores were $575 million. What were the sales
Who did the Hebrews initially worship and how did they show their faith
What is n/2=−7? Thanks!
Lincoln’s Gettysburg Address: 1. Name one rhetorical device used. 2. Give a specific example from the speech of that device.
describe two methods to find the sale price an item that is discounted 30%
What opposing beliefs do Antigone and Creon represent in Sophocles’s Antigone? A. traditional values versus contemporary values B. loyalty to family versus lo