tantienduong9775 tantienduong9775
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

At the ice cream shoppe,
one banana split and five
milkshakes cost $16.24 IP
three banana splits and
two milkshakes cost
$15.05, find the cost of
a milkshake.​

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-03-2020

Answer:

  $2.59

Step-by-step explanation:

Let b and m represent the costs of a banana split and a milkshake, respectively. Then the two purchases are ...

  b +5m = 16.24

  3b +2m = 15.05

Subtracting the second equation from 3 times the first, we have ...

  3(b +5m) -(3b +2m) = 3(16.24) -(15.05)

  13m = 33.67 . . . . . . simplify

  m = 2.59 . . . . . . . . . divide by 13

The cost of a milkshake is $2.59.

Answer Link

Otras preguntas

Describe Inhalants appearance
Work out 3 9 + 2 3 Give your answer in its simplest form ITS A FRACTON CAN U HELP ASAP
Easy math problems!!!!!
If 45.0 mL of ethanol (density =0.789g/mol) initially at 6.0°C mix with 45.0 mL of water (density =1.0 g/mol) initially at 28.0°C in an insulated beaker, what i
Hey Pls Help Im leaving In 10 min What is 5 divided by 7/10
Select the correct answer from each drop-down menu. Complete the sentences based on your reading of this excerpt from "Il Penseroso" by John Milton: Where I may
A horizontal wire PQ is perpendicular to a uniform horizontal magnetic field. A length of 0.25 m of the wire is subject to a magnetic field strength of 40 mT. A
(3 x (6 + 4) - 22] x 2 = ?
how do scientist use index fossils
Select the correct answer from each drop-down menu. , while The main supporters of the Federalists were those of the Democratic Republicans were businessmen and