Stevegomez861 Stevegomez861
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

She had 26 dollars to spend on school supplies. She bought 10 pens and she had $14.30 left. How much did each pen cost tac included

Respuesta :

anewboii anewboii
  • 12-03-2020

Answer: Each pen cost 1.17.

Step-by-step explanation:

Subtract 14.30 from 26 and you get 11.7.

Divide 11.7 by 10 and you get 1.17.

TO CHECK WORK: multiply 1.17 by 10 and you get 11.7 which proves that your answer is correct.

Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer to (-2)(-3)
21 ¿Qué números faltan?Hablemos Complete these series of numbers logically. How do u do this qushtion.answer in Spanish 1-1,3======, 7,9 ======= ,13,15how do u
Name the American businessman who adjusted his production and built many ships in WW2.
use distributive property to simplify (0.32x+5.3)+(0.5x+5.6)+(0.03x+0.2)
..Please simplify ..
Oh my god please help!
Kenny has $1,400 in the bank. He earns $150 every week at his after-school job. What is the rate of change for the scenario described? 2 150 300 1400
what is 4 to the fourth time 4to the sixth, simplify ​
Which is the correct first step in finding the height of a cylinder with a volume of 178 pi cubic inches and a radius of 8 inches? V = pi r squared h. 8 = pi (
A coupon for $1 off the next purchase of a pizza is an example of which kind of incentive? gift with purchase loyalty program money