champbristol1
champbristol1 champbristol1
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05

Respuesta :

isabellab5493
isabellab5493 isabellab5493
  • 10-02-2020

Answer:

c cos 0.50X8=$4.00

Answer Link

Otras preguntas

On Thursday, Movietown Theater made 4/5 of their popcorn with butter. The remaining , 35.2 ounces was made without butter. How many pounds of popcorn did Moviet
Why did the great depression cause many latin american countries to improve their economic systems?
The bill for repairing a car was $311 .The cost for parts was $125 .The cost for Labor was$ 31 per hour .How many hours did the repair work taking?????
Can someone please answer 1-4
To what extent did the two world wars settle the issues that caused them
What does Z stand for here?
I need help with number 41. Find the value of x. Round to the nearest hundredth,if necessary.
The equation is 0.3x=7 was translated from the problem "___"
What is the primary reason why federal courts possess so much power?
Some numbers can be written as powers of diffrent bases. For example 81=9(2) and 81=3(4) Write duh numba 64 usin 3️⃣ diffrent ba$e$