nacape07 nacape07
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 cooking spoons cost 12
dollars, how much do 16
cooking spoons cost?

Respuesta :

omarelgueroguapo2
omarelgueroguapo2 omarelgueroguapo2
  • 10-02-2020

Answer:

64 bucks

Step-by-step explanation:

One spoon is 4 bucks, so 4 times 16=64

Hope I helped

Answer Link
jaydawatts2005 jaydawatts2005
  • 10-02-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

$12/4 equals $3 per spoon. So using that value times 16, you get $48 dollars for 16 spoons.

Answer Link

Otras preguntas

OMG HELP GEOMETRY IS KICKING ME
The ratio of the measures of the sides of a triangle is 7:9:12, and it's perimeter is 84 inches. Find the measures of each side of the triangle.
PLEASE HELP!! WILL MARK BRAINLYEST!! What kind of parallelism does this proverb use? Proverbs 16:16: How much better it is to get wisdom than gold! And to get u
What are some prime numbers?
Did the enrollment increase at a faster rate from 2002 to 2008 or 2008 to 2016?
Why do you think "imaginary" was considered derogatory?
How does the Mediterranean coast differ from other areas of Southwest Asia?
5.) Light energy is converted into chemical bond energy in the process of a. respiration b. reproduction c. protein synthesis d. photosynthesis
WILL GIVE BRAINLIST 3) In the food chain below, Which level has the least amount of energy? E)Herbivore A) Secondary Consumer O) Producer 4) Which of the f
Please help. Algebra.