robbmackenzie robbmackenzie
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.00. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

swlit swlit
  • 13-01-2020

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

Setup a ratio.

5/3=7/x

5x=7(3)

x=21/5

x=4.2 or for this problem 4.20

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me? Plzzzzz :c I need it for tmw I'll be soo happy if someone help me Mike purchased 3 DVD's and 14 video games for $203. Nick went to the
What is answer to -7b=-4
What two union victories further weakened the confederacy?
what is a (a) divided by(a^2)
Triunghiul si elementele lui Geometrie Clasa a -7 ex.11 p.154
how was society characterized during the Renaissance
How was the African Iron Age different from other religions
how do you determine which point is closer to the origin c (-3,5) or d(2,6)
What is 3576 divided by 9.1
true or false domain,first element and y-value all have the same meaning