kimberlywood2 kimberlywood2
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

rami buys 3 pounds of oranges. if the total cost is represented by c; what is the cost per pound? Define the variable

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

c = 3x.......c represents total cost and x represents cost per lb

the cost per lb can be found this way : (c / 3) = x

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me ! L need help here
12 identical coins are placed in the cells on a chess board with 4 rows and 4 columns. If coins are not allowed to be placed in the same cell, how many ways are
Victor owes a total of $44.00 to 4 different friends. If Victor owes each friend an equal amount, which answer choice represents the change in Victor's money wh
A special blend of wild birds because 16.99 for 20 pounds to the nearest penny how much will 50 pounds cost
Classical mechanics (Forces) focuses on studying … Electricity Motion of Objects Living Systems Atomic Structure
Help!!!! Give a simple overview of the process of photosynthesis.
Define the term ‘matter’ in physics.
Express each of the following decimals as a percentage 1.35 solution for class 7
6) The scientific method A: Can be used for simple experiments or more difficult experiments B: Can be used only for simple experiments at home or in the classr
"What’s up with you?”