joem22745 joem22745
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada


If you bought three mugs for $13.50 how much would one mug cost

Respuesta :

htimsdynot
htimsdynot htimsdynot
  • 12-01-2020
$4.50 because 13.5/3 =4.5
Answer Link
babushkinian babushkinian
  • 12-01-2020

Answer:

4.5 Dollars

Step-by-step explanation:

If 3 Mugs cost 13.5 dollars altogether, we can assume they all cost the same so dividing the cost into three parts gives us the answer.

13.5 ÷ 3 = 4.5

Answer Link

Otras preguntas

By sponsoring our team's purchase of uniforms and allowing us to use your name on them, you will benefit both our team and your company. Because your team's nam
In what sense are modern universities similar to the Agora of ancient Athens?
33/7 as a mixed number
Is it possible for A^2=0 and A is not equal to 0?
The speed of light is 3 x 105 kilometers per second. What is that in standard form?
List 6 external parts or peripheral of a computer system difference between input and output.
Which of the following is a strategy for reading poetry? a. assuming the author is the speaker b. envisioning the action in the poem c. stopping at the end o
The inner solar system contains the A)Jovian planets B)terrestrial planets and asteroids C)dwarf planets like Pluto
Which sentence uses correct punctuation? My mother always told me that, "slow and steady wins the race." My mother always told me that, "Slow and steady wins th
What is the equation of a line passing through (-6, 5) and having a slope of 1/3?