godinezceleste65 godinezceleste65
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Eduardo spent $34 on a magazine and some candy bars if the magazine cost $6 and each candy bar cost $4 then how many candy bars did he buy

Respuesta :

dstoyanov06p7vl9m dstoyanov06p7vl9m
  • 11-01-2020

Answer: 7 candy bars

Step-by-step explanation:

First we need to subtract the cost of the magazine from the total cost

$34-$6=$28

Now the $28 that remains is the cost of all the candy bars, so if we divide by the price, we will get  the amount.

$28/$4=7 candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Factor - 3 out of -9x + 12
another word for cloth
Simplify the ratio 12:8 and write the ratio in all three forms.
How is the atomic mass of an atom determined?​
Explain why China can claim to be a superpower.
!Please help! Help help help
Help ASAP plz Jacob bought 5 boxes of pencils for his drawing class. Each box contains 12 pencils. Which point on the graph shows the number of pencils he bough
find the amount after 2 years for 25000 at 10% pa compounded annually​ and halfyearly
At a football stadium, 4% of the fans in attendance were teenagers. If there were 120 teenagers at the football stadium, what was the total number of people at
A watercolor painting with soft looking clouds is an example of which of the following? A) Visual feeling B) Sculpture C) Impasto D) Dadaism