SkyHigh08 SkyHigh08
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 4 muffins cost $5.24, how much would 5 muffins cost ?

Respuesta :

ninjacatanimates
ninjacatanimates ninjacatanimates
  • 12-12-2019

Well, if 4 muffins cost $5.24, then we can do 5.24 ÷ 4 = 1.31 to know that one muffin costs 1.31. Now we can do 1.31 x 5 = 6.55 to know 5 muffins cost 6.55.

Answer Link
houston37
houston37 houston37
  • 12-12-2019

Answer:

6.55

Step-by-step explanation:

5.24 ÷ 4 = 1.31 x 5 = 6.55

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME QUICKLY PLZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Simplify the given equation. 17x - 6 + 3x - 5 = x + 11 + 4x 20x - 11 = 5x + 11 20x + 1 = 5x + 11 9x
A force of 50 pounds is exerted at an angle of 80 with the horizontal. What is its horizontal component? a.9 lb. b.29 lb. c.49 lb.
?Abuelo y Abuela, ________! Les voy a dar unos consejos para sus viajes internacionales.
The people of Russia resented the tsar for many reasons. In , Russians marched to Saint Petersburg to demand reforms, but soldiers. This event is called. The t
what is the GCF of 18 and 20
The larger of two numbers is one more then three times the smaller number . If the sum of numbers is 49, find the numbers. ( show work )
What did Democritus propose about the atom?
a bill start out as a what
A equals 190 and B equals 480 what is the ratio of A to B
I WILL GIVE BRAINLYIST!!!! please help☁️✨