emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Explain how advances in learning and technology influenced fifteenth and sixteenth century European exploration and trade.
The equation C  (F  32) allows you to convert betweenCelsius and Fahrenheit temperatures. C is the temperature in degreesCelsius (°C) and F is the temperature i
Please help In the sequence below the first term is 2 and each term after the first is k times the preceding term where k is a constant. What is the value of th
For geographers the movement of higher income residents and businesses into poor areas of inner cities is generally referred to as A. urban revitalization b. re
Describe an advantage of using dry ice to ship cardboard cartons of ice cream over long distances.
What agency was the "centerpiece" of the Great Society? What new approach to fighting poverty did it bring?
i need help. Semir, Sarah, and SungSo decided to raise money for a local homeless shelter by working in a local deli. The deli agreed to donate to the shelter a
what is a Soviet-aligned nation in the Americas during the Cold War was
usely i get up at 6:00
How successful were the socialists and communists in exploiting the unrest caused by the Depression?