melissafelipe08 melissafelipe08
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Carr has to buy each of his 24 students a flash drive. Each flash drive costs $12.
How much will he spend?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-12-2019

Multiply the price of a flash drive by the number he buys:

$12 x 24 = $288 total

Answer Link
charlottetaylor
charlottetaylor charlottetaylor
  • 10-12-2019

Answer:$288

Step-by-step explanation:

24 times 12 is 288

Answer Link

Otras preguntas

Leila is buying a dinosaur model. The price of the model is x dollars, and she also has to pay a 7% tax which of the following expressions could represent how m
The plow is to the agricultural system as the _________ is to the industrial society. steam engine domestication of plants and animals computer chip unmapping
An auto moves 10 meters in the first second of travel, 15 more meters in the next second, and 20 more meters during the third second. The acceleration of the au
Most cellular work is accomplished by _____ energizing molecules by _____ them.
Please answer this !! Will mark Brainliest answer !!
I need help please. All way bottom tell you question and passage. (1)A good conclusion should tie a speech together and give the audience the feeling that the s
as the witches complete their brew how they know someone is coming
Artie and Walter both own part-time personal training businesses. Artie charges a membership fee of $100 every month and then $40 per hour of training. Walter d
What is an object velocity?
Which of the following is the classic hot and dry desert?