Seudónimo Seudónimo
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

Plz plz plz help plz plz

Plz plz plz help plz plz class=

Respuesta :

abbeyb44 abbeyb44
  • 12-11-2019

Answer:

b. 360

Step-by-step explanation:

If they are getting 180 packages and each case has 12 packages then you would need to do 180/12 to get the amount of cases they are buying aka 15 cases. 2 packages cost $48 so 1 package would cost $28. Then you would do $28 times 15cases and get $360

In more # and less words

180/12=15  getting 15 cases

48/2=24 cost of 1 case

15(24)=320 The total amount

I hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following can explains convection? A.Hot air is less dense than cold air. B.The wind blow takes place from higher position to lower position C.The
The mid point of P (10,4) and Q (-4, -6) is: *
What makes a group a minority is that it is smaller in size
4. How did Shays' Rebellion contribute to the desire to revise the Articles of Confederation?
State three adaptations of acquatic plants to photosynthesis
adventure to venus A) novel B) poetry C) legend D) folktale please help asap tysm <3
What is the obstacle that stood in the way of intitial change in the Soviet Union? a. embracing of change c. want change with no effort b. refusal to believe ch
the family that prays together stay together speech​
Blood protein in the urine A. Mammoplasty B. Proteinuria C. Multiparity D. Uterine prolapse E. Leiomyomas
Jori bought $150 worth of a technology ETF that they sold for $162.60 after one year. What was their return on investment?