demarcos13ypyp
demarcos13ypyp demarcos13ypyp
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

One month Yolanda rented 5 movie and 3 video games for a total of $41. The next month she rented 7 movies and 9 video game for a total of $85. Find the rental cost for each movie and each video game .

Respuesta :

adairhernandez8
adairhernandez8 adairhernandez8
  • 11-11-2019

Each Video Game Cost: $5.75

Each Movie Cost: $4.75

Answer Link

Otras preguntas

what is halfway between 26750 and 27250
mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
Carpet costs $15 per square yard. How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet?
Ty has 2/6 of candy in tom has 3/8 of candy how much candy do they have in all
What is Paul Reveres mission in "Paul Reveres Ride" A.) to fight the british troops until reinforcements arrive B.) to carry a secret message to the British tro
Maryland tried to tax the federal funds of the 2nd bank of the United States. a. True b. False 2. What type of informal Constitutional change is made when the p
45 is what percent of 90
Linda scored 3 points more than twice Lisa's points on a driver's ed test. Lisa scored p points. Which equation can be used to find Linda's points, m?
Help me answer question 22
55 is $40% of what number