indira0320 indira0320
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

Which is better buy ? Fourteen cans for $9 or 7 cans for $5

Respuesta :

michelleperezmp58
michelleperezmp58 michelleperezmp58
  • 11-10-2019

Answer:

The better buy is fourteen cans for $9. Because you get them for .64 a can and 7 for $5 makes them cost $1.40 a can.  

Step-by-step explanation:

to get the answer you divide $9.00 by 14 which will give you .64 cents a can.  

then you divide $5.00 by 7 which is going to cost $1.40 a can.  So that makes 14 cans for $9 is a better buy

Answer Link

Otras preguntas

if the area of a park is is exactly halfway between 2.4 and 2.5 acres, what is the area of the park?
how much time will elapse in seconds before you see explosion 5400 feet away? assume speed of light is 343 m/s
132 1/6 - 99 5/6 Is my question
find two numbers the exact answer is between 3x567
what is the expanded form for 304,800,400
Which of the following topics would lend itself only to a formal style of writing? a. How I Lost 10 Pounds b. Folk Songs I Have Sung c. Why Living in the Cou
What is a primary source? a. a document made by someone who actually saw an event b. a photograph taken by a professional photographer c. a document created
what is the value of the expression 6^-7×6^4
What is the unknown factor and quotient for 24
what is the word form for the number 37,917,545??? i am in elementry