addy538
addy538 addy538
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

Sara bought 4 pounds
of coffee beans for
$3,20 per pound.
What was the total
cost, before tax?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 12-09-2019

Answer:

$12.80

Step-by-step explanation:

Sara bought 4 pounds of coffee.

Each pound (lb) costs $3.20

To find the total cost, multiply the cost per pound ($3.20) with the amount of pounds Sara is going to buy (4):

4 x 3.20 = $12.80

$12.80 would be the total cost before tax.

~

Answer Link
maryama5485
maryama5485 maryama5485
  • 12-09-2019

Answer:

12.8

Step-by-step explanation:

Its proportions: 1 pound equals 3.20, 4 poundes equals x.

3.20 (cost per pound) x 4 (how many pounds) = 12.8 (answer)

Answer Link

Otras preguntas

if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?
Simplify: i^85 A. 1 B. -1 C. i D. -i
the sales tax on a 350 computer is $22.75 find the sales tax rate
In the Virginia Assembly of 1619, the word "burgess" means governor. settler. king. citizen.
an ice cream factory makes 220 quarts of ice cream in 5 hours how manoy quarts could be made in 36 hours?what was that rate per day
7 divided by 798 for homework
fifteen inches is what fraction in simplest form of a yard
About 6/8 of the earth's suface is covered by water. About what fraction of earth's surface is not covered by water?
When a group of cells that all have the same basic structure and function come together, they form a(n) _____.
How many molecules are in 0.25 moles of CH4