Brainiac03 Brainiac03
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

I can't figure out how to tell which one costs more per pounds

I cant figure out how to tell which one costs more per pounds class=

Respuesta :

kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 12-09-2019

Answer:

the 25 lb bag costs more

Step-by-step explanation:

6.96 divided by 12 = 0.58

15.75 dived by 25 = 0.68

Answer Link
keff2205 keff2205
  • 12-09-2019

Answer: 25 pound costs more than the other one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The reciprocal of 1/6 is
john is going to invest $1234 at 9% simple interest. how long will it take for it to be worth $2308? use I=Prt and solve
conjugate er (regular) , er (irregular)​
When your high school math teacher says “math” what’s first reaction ?
property operation of 6 { 2.7 + 4 }=6{ 4 + 2.7 }
Question 2 (5 points) What were the state governments like after the Revolutionary War?
while hitting a cricket ball with a bat, what quantities in terms of acceleration will change​
What attracted immigrants and rural people to the cities?
What is the formula on finding the base for a triangle?
Jillian solved the equation v + 4.3 = 7.05 using the work shown below. * v + 4.3 = 7.05 v + 4.3 − 4.3 = 7.05 + 4.3 v = 11.35 What error did Jillian make?