manusmtabMathyuki
manusmtabMathyuki manusmtabMathyuki
  • 10-05-2016
  • Mathematics
contestada

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use?

3

4

6

7

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-05-2016
He needs 5 pounds of cashews
Answer Link
kittywolf
kittywolf kittywolf
  • 13-02-2020

Answer:

ZE ANSWER IS 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is the best description of a computer virus?
What is the value of n in the equation below? HEPLPPPPPPPPPP
Select the adjective that correctly completes the sentence. Mi hija es __________.
what happened in the berlin blockade and airlift of 1948
what enzyme unwinds or unzips the parent strand?
Why was Great Zimbabwe significant? Please help
What is -1 OVER 7 Multiplyed by 1 over 5
Which Amendment to the Constitution should have protected Japanese American civil liberties during WWII? - the 2nd amendment -the 13th amendment - the 1st amen
Jim knows the length of his garden is 12 feet he knows the area of the garden is 60 feet to the second power what is the width of Jims Garden
A television with an original price of $120 is on sale for $90. What is the percent of discount. Please show how you did the MATH!!!!