Anastasialeyowsin Anastasialeyowsin
  • 12-06-2019
  • Mathematics
contestada

Tom bought a soft drink for two dollars and five candy bars. He spent a total of $22. How much did each candy bar class?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-06-2019

Answer:

c = $5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

Answer Link

Otras preguntas

How do I write n+5n= 12c-c= and -4j-1-4j+6= in simplest form?
An engineer in India (standard household voltage = 220 volts) is designing a transformer for use on her upcoming trip to Canada (standard household voltage = 12
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
When you whisper, you produce a 10-dB sound. a. When you speak quietly, your voice sounds twice as loud as a whisper. How many decibels is this? b. When you spe
Explain why sedimentary rocks are found as a veneer covering large areas of the continental igneous rocks
in a given training week a swimmer completes 1/4 mile on day one 2/5 mile on day two    and 3/7 mile on day three,,
Which requires the removal of heat, melting or freezing?Is it evaporation? What is it? Why?
Which requires the removal of heat, melting or freezing?Is it evaporation? What is it? Why?
Your grandmother in Ireland sends you her favorite cookie recipe. Her instructions say to bake the cookies at 190.5°C. To what Fahrenheit temperature would you
How do I write n+5n= 12c-c= and -4j-1-4j+6= in simplest form?