kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

What is the political cartoon saying?
Priya wants to buy three tickets for a concert. She has earned $135 and each ticket cost $50. She borrows the rest of the money she needs from a bank and buys t
what is an allusion in the story there will come soft rains
A structural I beam is made of steel. A view of its cross-section and its dimensions are shown in Figure P1.11. The density of steel is 7.56 ✕ 103 kg/m3
what are the environmental problems in south asia?
The theme of this unit is chasing the possible what makes a dream worth pursuing how do you think the content vocabulary terms were relate to this theme and the
You and your best friend want to read the entire Bible together within a year. You both keep a monthly record of how many chapters you read per month for the en
Give me an essay about eminem
What is the solution of this inequality? r − 7 > −10 Drag and drop the choices to correctly complete the inequality.
একটি গোলকের ব্যাসার্ধ পরিমাপে ভুলের পরিমাণ ০.২% গোলকের ভর ২ kg গোলোকটি আয়তন শতকরাই বননা করো​