ghje6031 ghje6031
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

F pencils cost $20 for a pack of 100, how much would 240 pencils cost at the same unit price?

Respuesta :

dancedivvap3cdt6
dancedivvap3cdt6 dancedivvap3cdt6
  • 12-04-2019

Answer: $48

Step-by-step explanation: change the problem into a fraction. $20= 100 pencils. 100/20 when simplied the unit rate is 5pencils per $1. 240 divided by 5 is 48. Which means 240pencils would cost $48 at this rate.

Answer Link

Otras preguntas

A teacher giving her students a detailed rubric along with their assignment is an example of setting clear goals.
You found 67 colonies on the ground beef plate with the 10–2 dilution. What is the concentration of bacteria per milliliter of beef?
A Pharmacokinetic-Pharmacodynamic Model of Tamoxifen and Endoxifen to Predict Their Distribution and Effects on Inhibition of Tumor Growth
In which part of the chloroplast does production of oxygen during photosynthesis primarily occur?
Regarding the "shoe banging" incident during a visit to the united nations, ____.
A client with chronic anemia has received multiple transfusions. Which client action would the nurse be concerned about relative to the client's condition
What was jesus main teaching and why and how was this teaching a contradiction of the jewish law? explain.
2016_Complex resistivity spectra and pore geometry for predictions of reservoir properties in carbonate rocks
How could social justice help fight socia challenges​
A paradox is which of the following? OTwo identical ideas within a sentence/phrase OTwo words with opposing meanings Two opposing ideas within a sentence/phrase