pinky103006
pinky103006 pinky103006
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

Respuesta :

alejandroinigo
alejandroinigo alejandroinigo
  • 10-04-2019

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Step-by-step explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

How will an energy diagram look for an exothermic reaction? The reactants and products will be at the same potential energy. The reactants are at a higher pote
Which are points drawn in this figure? Choose all answers that are correct. A. S B. R C. g D.M
Mr.Rainer's car uses about 1.6 fluid ounces of gas per minute when the engine is idling. One night, he parked his car but forgot to turn off the motor. He had j
In 1958 a large earthquake in Alaska produced a tsunami. What was the approximate height of the tsunami?
the map below shows the Mongol Empire at its height in which of the following regions did Mongols conquer no territory
In order to have plenty of time to answer all required essay questions, a student should
someone explain and help pls
What is a causeway in a pyramid?
how much longer would it take 1/10 meter per second to travel 10 meters than 1/2 meter per second?
The four types of subjects discussed in this lesson are singular, plural,compound, and _____. 1:Collective 2: gerund 3: phrase 4: preposition