afridi3907 afridi3907
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Sam's sells two dozen cupcakes for $15.00. How much does it cost for each cupcake.

Respuesta :

Lynnlynnoliveros
Lynnlynnoliveros Lynnlynnoliveros
  • 10-04-2019

Answer:

Each cupcake costs $1.6

Step-by-step explanation:

Two dozen cupcakes is 24 cupcakes.

If Sam sells 24 cupcakes for $15 you have to divide 24 by 15.

24÷15= 1.6

Hope this helped!

Answer Link
Florespati953 Florespati953
  • 10-04-2019

Answer:

1.60

Step-by-step explanation:

each dozen has 12 so 2bdozen is  24 cupcakes and divide by the $15 and you get 1.6

Answer Link

Otras preguntas

A forerunner of the Declaration of Independence was (A) the Proclamation of Rebellion (B) Lee’s Resolution (C) Suffolk Resolves (D) Declaration of Rights and Gr
what was the most common jobs in 1800
3 divided into 99 equals what
What is 0.09 rounded to the nearest whole number?
How do you get a liquid to a gas?
What is the are of the polygon below?
How can high temperature lead to death
ABCD is a square and a semicircle O has a radius of 6. WHAT is the area of this figure?
what are the 3 requirements listed for members of the senate
put sequence into a sentence