leilahnasario leilahnasario
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

Rita wants to buy a sweater that was originally priced at $25 today the sweater is on sale for 40% off the original price what is the sale price of the sweater​

Respuesta :

meowlulo
meowlulo meowlulo
  • 11-03-2019

the price of the sweater is $25

Answer Link
Cathi Cathi
  • 11-03-2019
25*.40=10
25-10= 15
$15
Answer Link

Otras preguntas

A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
which professionals most directly use geomerty in their work?
Which of these is the BEST way to rewrite the sentence in line 29? A) In America during the late 1800s and early 1900s, many intolerant people who mistreated Af
MARKING BRAINLEST RIGHT NOW ANSWER HURRRY
Consider this expression and the steps to evaluate it. 45(−2)9 48(−2)3 1. Apply the quotient of powers:     (−2)a 4b 2. Evaluate powers:          c d Select t
what does the periodic law allow us to do?
The power to run public schools a(n)
What are the zeros of F(X)= (X -7)(X-3) (x-2)
From greatest to least -2, 5, -1/4, 1.75, 0.25
Multiples to get 8 and adds to get negative 6