JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Etta wants to make a monthly budget. What should she do first? A. Calculate her net income B. Decide how much she wants to spend C. Open a savings account D
what is a pattern of behavior that you often repeat?
In romeo and juliet act 2, scene 3, in friar laurence's soliloquy, what does he compare to men? a. animals b. demons c. plants d. stars
aristotle supported which of these views ?
The title of your essay should be underlined. true or false.
The most significant contribution of the Shang Dynasty was _____.
Jane walked 5.00 meters on a road that inclines 13.0 degrees. How much distance did she cover horizontally?
What is 0.08 in 1/10
√12/4 is rational or irrational
Is naf an acidic, basic, or neutral solution?