littlebabykisses1022 littlebabykisses1022
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Which product is better to buy small 18 ounces for $3.25 or large 32 ounces for 5.50

Respuesta :

CaSondraMB
CaSondraMB CaSondraMB
  • 13-02-2019

Answer:

the 32 ounce is the better buy

Step-by-step explanation:

if you bought two small products the ounces would equal up to 36 but then the cost would be more than 5.50 it would be 6.50

Answer Link

Otras preguntas

Question 12 of 20 When a substance changes from a solid to a liquid, what happens to the motion of its particles? A. They move more slowly and become fixed in p
The roles and responsibilities for healthcare workers and that of their department or unit can be located?
What is the volume of this figure?
Bijay ________ never ______ a competition in his life, but he always tries hard. (win) *​
The British plans for the Middle East after World War One?
8/9 - Evaluating Algebraic Expressions 5. Which is equivalent to 4x - (y + x) + 2, if x = 5 and y=-3? O 20 -20 -15 O 15
31. What exercise should be performed LAST? A. Shuttle runs B. Power snatch C. Overhead press D. Front raise
You are considering the services of three different employment agencies, all of which can get you a job that starts at $2,000 a month. Agency A charges 50 perce
frank bought 3 action figures 2 board games and 3 toy cars at the toy store . The action figure coast 1.95$ each, the board games coast 5.10$ a piece and the to
A bowl contains 10 red marbles and 10 green marbles. A woman selects marbles at random without looking at them. Assume that the woman does not replace the marbl