Jazmerah Jazmerah
  • 10-02-2019
  • Mathematics
contestada

Gary bought 14.8 gallons of gasoline for $33.90. At this rate, how much gas can Gary buy for $5? Round to the nearest hundredth of a gallon.​

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 19-02-2019

Answer:

$11.45

Step-by-step explanation:

Find the unit rate by dividing the total money by the total gallons.

33.90 / 14. 8 = 2.29 per 1 gallon.

This means 5 gallons will cost 5*2.29 = 11.45

Answer Link

Otras preguntas

selling food on a global market decreases the sustainable use of the land because crops cannot be rotated as easily. what is another cost of this practice.?? A
There were 12 boys and 20 girls in a chorus what is the ratio of boys to girls
If xxxtentacion dies can I die with him?
HELP A.S.A.P SCIENCE
Please help me! Immediate Urgent help please!
The ____ is vitally important because of its indirect control over body temperature
PLEASE HELP ME (30 POINTS) is it a positive opion or a negitive opion U.S. BUSINESS OWNERS American business owners have enjoyed many benefits from NAFTA: •
Original work A novel about two brothers who travel across the country in order to find their lost little sister. What is one example of using a new medium to i
Please help please please help
racial violence in the south in the late 1800 often included lynching which is another term for?