littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

Use the periodic table to calculate the molar mass of each of the following compounds. Each answer must have 2 decimal places. Ammonia (NH3): g/mol Magnesium hy
How did the development of railroads economically benefit Louisiana residents?
A chef is using 2.5 cups of vinegar for a salad dressing recipe, but she only has a tablespoon to measure the amount. She knows there are 16 tablespoons in 1 cu
A field of science that studies atoms and molecules is called
Mettez les phrases à la forme négative(a) Le matin, M. Lenoir se dépêche.(b) Elle se couche tard.(c) Mme Verma se maquille coquettement.(d) Nous nous promenons
Will mark brainliest if correct! Pls help only serious answers. Select the correct answer. Which sentence is a scientific statement? A) there is a substance ar
If you dissolved 10 grams of copper II sulfate in 100g of water at O°C what would it be? and why?
A 30-foot tree casts a shadow that is 6 feet long. A person standing next to the tree casts a shadow that is 1.1 ft long. How tall is the person?
write out the following decimal 300+.10+0.004​
Create and answer two questions about aurora borealis