missterriann6472 missterriann6472
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Please help Mrs.Johnson spend $611 buying lunch for 78 students. If all lunches cost the same, about how much did she spend on each lunch

Respuesta :

flightbath flightbath
  • 21-12-2018

Answer:

She spend 7.33 on each lunch.

Step-by-step explanation:

We have been given that Mrs. Johnson spend $611 buying for 78 students

If each lunch cots the same we have to find how much did she spend on each lunch:

We can calculate the price of each lunch  by dividing the total cost she spend upon the lunch she bought.

let the cost of each lunch be x

Hence, [tex]x=\frac{611}{78}=7.33[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What was the world's first highway, built under the leadership of Darius the Great and 1,500-miles long, called?
Tyler made 6 batches of biscuits. He made 24 biscuits in each batch. How many total biscuits did Tyler make?
Explain Segregation of alleles, using pea plant triats in your example. Help
What is true about preferred stocks?
9. Which of the following is true? A. The least reactive element in group 2 is the one with the largest atomic radium and the least amount of attrac
find the distance between c (4,7) and d (4,12)
What is hamlet debating in to be or not to be?
when x=1/4 and y= 1/2 how do i figure out how to do this problem 2*x squared+y=5/8
Here is a graph of the function y, both continuous and differentiable. For approximately what values of x between -5 and 5 is the second derivative zero?
Which religious movement's reforms resulted in social reforms in the mid-nineteenth century