shineshe1 shineshe1
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

Lorie bought 1 1/4 lb of roast beef at $2 per pound and 2 1/2 pound of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

TheOneandOnly003
TheOneandOnly003 TheOneandOnly003
  • 11-12-2018

2 dollars a pound.

1*2=2$ +25 cents=2.25$

1.50*2=3+.50=3.50$

2.25+3.50=$5.75

She spent $5.75 dollars.

-TheOneandOnly003


Answer Link

Otras preguntas

f = ma solve for m .......
Two hundred newton·meters of work is put into a machine over a distance of 20 meters. The machine does 150 newton·meters of work as it lifts a load 10 meters h
What effect assembly line and monopoly have on the price of goods
How is the work of a volcanologist similar to the work of a life scientist? How do the two jobs differ?
who is the father of Eurynomous
what kind of mathematical tools do biologists and geologists usually use ?
what is the answer to this?kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric be?
Hucks bowling average over 5 games was 100. He scored 118 on the next game. What was his new average?
how to write 2,000,000,000+70,000,000+100,000+70,000+3,000+800+10 in standard form
What is the GCF of 32 24 40