abgjay123 abgjay123
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Maria by 1 and 2/5 pounds of lunch meat for $3.36 how much would 2 3/4 lb of lunch meat cost

Respuesta :

victoriamendoza victoriamendoza
  • 14-12-2018

Answer:

$6.60

Step-by-step explanation:

1 2/5 = 1.4

3.36/1.4 = 2.4

2.40 per pound

2.40 * 2.75 =  6.60

Answer Link

Otras preguntas

Mark is looking for professional financial assistance. Mark has never invested before and is not quite sure where to start. He knows that he wants to build up i
Find an equivalent ratio in simplest terms: 64 : 24 Submit Answer
Can someone plz help me? :(
When f(x)=4, what is the value of x? This mapping shows a functional relationship. Domain Range оо O 2 2 4 3 -3 0 4 -1 →-1 → 3
there is 60 girls and 90 boys in the 7th grade at sycamore middle school of theses students 14 boys and 10 girls write left handed what percentage of the 7th gr
Need ASAP will give brainlist
What is the domain and range in the equation y=2x-1?
After learning about active listening in Unit 3, it is time to put your active listening skills to the test and try them out! For this lab, you will be explorin
mr farmer rectangular land measures 2000 meters by 3000 meters. if he walks around the perimeter of his land, how far does he walk
Which of the following lines of a dialogue is most appropriate for a naturalist play A. Where are we going? What's happening? B. Does thou require a repast th