df6805594 df6805594
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Express $112 for 14 hours as a unit rate.
A) $112/week
B) $14/hour
C) $8/hour
D) $6/hour

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-11-2018

C is the answer because 14 times 8 equals 112, the amount of money you'd get at 14 hours.

Answer Link

Otras preguntas

List all of the number sets that contain the number 3/2 A. rational numbers only B. rational numbers and integers C. rational numbers and natural numbers
Which statement is an ineffective claim? Fast food restaurants are dangerous to America's youth. The driving age should be raised for three clear reasons. Th
which of the following stastatement true taking responibilty
A truck driver was driving at 5.5m/s, he started to brake due to the traffic lights some meters away. At the traffic lights his speed was 0.5m/s. If it took him
mathew wants to build craft stick birdhouses to sell at the Craft fair. Each Bird House cost $3.50. Use the ratio table to find the cost to make 21 birdhouse
Can I get some help on this question?
How technology impacts society in a positive and negative way at the same time
farmers in the middle colonies traveled to ____________ to sell or trade their livestock and crops . 2# ___________ who lived inland floated their goods down ri
The human trachea is prevented from collapsing by the presence of
Which best describes why scientific models change over time?