Lisajoy2000 Lisajoy2000
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for a $4dollar sign. How many ounces of raisins can be bought for $1?

Respuesta :

chisnau chisnau
  • 12-11-2018

Amount of raisins Jackson bought for $4 = 5 ounces

So, amount of raisins that Jackson can buy at $1 is = [tex]\frac{5}{4}[/tex]

= 1.25 ounces

Hence, Jackson can buy 1.25 ounce of raisins in $1.

Answer Link
jenki3157 jenki3157
  • 20-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen jenki3157
Answer Link

Otras preguntas

N order to maintain good sleep hygiene, it is best to reserve your bed for sleeping and to engage in all other activities in other parts of your house. Please s
How fast must a 100 kg object be going in order for it to stop a 200 kg object traveling at 10 km/hr when the two objects collide head on?
How do I write a fraction in the simplest form
Suppose three people ate a meal in a restaurant. The cost of each of their meals is m. One person intends to tip 10%, the second person intends to tip 15%, and
I need to find x. VADC ~= VCBA
When a wealthy individual invests his or her own money into a business project or start-up company with little intention to influence decision making, he or she
PLEASE HELP ASAP !!!!!! 30 points
Factor the expression over the complex numbers. x^2+52
what is the solution of systems of equations 2x -y=7 y=2x+3
describe the tone that jordan anderson uses in his letter.which emotions does his writing reveal?