angietrevino148 angietrevino148
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

A sign at grocery store read 4 apples for $0.82 what would be the cost per Apple

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-11-2018

$.82/4 apples

$.21 per apple

Answer Link
robertant1986 robertant1986
  • 11-11-2018

The cost of 1 apple would be 21 cents because .82 divided by 4 is .205 and 205 needs to be rounded to the nearest hundredth since you can’t give half of a penny. So the final answer is 21.

Answer Link

Otras preguntas

What is 1 2/3x4= PLS HELP
long narrow uniform stick of length ! and mass m lies motionless on ice (assume the ice provides a frictionless surface). The center of mass of the stick is the
helppppppppppppppppp​
Why might a project manager avoid using technical language when giving a presentation to clients?
what is 11+11= a. 22 b. window c. too hard d. pineapple aPpLe PeN
A student must argue both sides of an issue. To not show bias or favoritism, this student must make sure to treat each side
How have third parties changed the United States?
what is the value of the expression 60-(2+4)²÷3​
Who did Serbia blame for ww1
Find the percent nitrogen in ammonium oxide.(Answer = 53.8%)