samibustamantep92356
samibustamantep92356 samibustamantep92356
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada

Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr. Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples How much did he pay for the pears and apples?

Respuesta :

lilbeast2002 lilbeast2002
  • 12-10-2018
0.92 x 3.75 =$3.45 for pears
1.10x 2.1= $2.31 for apples
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the effect nicotine has on the central nervous system? A. It acts as a stimulant and causes pleasurable feelings. B. It acts as a
One of the byproducts of nuclear power generation is Uranium-233. Uranium is decaying at a constant 32% rate per day. If 12,880 pounds are produced from a power
Write an expression that represents the temperature change of the water
Which option critiques the factual accuracy of the summary? Read the summary. The earliest humans originated in northern Europe (1) and traveled south via land
10 gram of CaCO3 contains how many moles?a) 1b) 0.01 c) 0.1d) 0.001​
How is your likelihood of smoking affected by having peers and family members who smoke?
URGENT Which effect is common for people experiencing forced sex in marriage? Obed wetting O regressive behavior O secretive behavior O depression
Why do melting ice caps make Earth warme O A. More solar energy is reflected. O B. The salinity of ocean water increases. O O c. Polar ocean water cools off. D.
Which of the following are solutions to the equation. 6x^2-2x+36=5x^2+10x
The Ten Commandments are important to modern Western law because they: