janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

Did Spain conquer the Incas and Aztecs for gold?
Complete these ordered pairs for the equation: y = 3x - 6 (0,__), (__,0), (1,__)
name the enzyme secreted by gastric glands in stomach that acts on proteins/
How do I work out this problem, How many ways can the letters in the word "WISCONSIN" be arranged?
why a c is advantageable than dc
How do I solve 5+ 5\5 + 5x5-5
Name the organelle of plant cells in which photosynthesis occurs
is 0.7142857.... a rational number? why or why not?
A gourment shop wants to mix coffe beans that cost $3.00 per pound with coffe beans that cost $4.25 per pound to create 25 pounds of a new blend that cost $3.50
When do you think that the Silver American Eagle will peak again, like it did in 2011? Do you think it would go back up? And how much do you think it will be wo