mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

i realize that i need to improve my education through​
NEED ANSWER NOW PLS HELP
Farmers who had large farms, but only grew one crop.
why was the 12 amendment created
If you were to organize the following terms, what organizational tool would be the most logical to use? Dog, Salamander, Robin, Amphibian Cat, Mammal, Bird, Fro
What is 13.035 rounded to the nearest hundredth
Which of the four triangles was formed by a translation of triangle POR? A B C D
which rule explains why these triangles are congruent​
What was the goal of the Sugar Act? O to raise money through taxes on sugar to provide Georgia with supplies of sugar to ban the use of sugar in Georgia to prov
If f(x)=x - 1 and g(x) = 5x – 2, then (f.g) (x)=