craveonfleek1 craveonfleek1
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

A carton of milk containing 12 cans of soup costs $38.40. Each can weighs 16 ounces. WHAT is the cost of one ounce of soup?

Respuesta :

Sicista Sicista
  • 21-09-2018

The cost of one ounce of soup will be  $0.20

Explanation

A carton of milk containing 12 cans of soup costs $38.40 and each can weighs 16 ounces.

So, the total weight of 12 cans of soup [tex]=(16*12)ounces=192 ounces[/tex]

That means, the cost of 192 ounces of soup is $38.40

Thus, the cost of one ounce of soup [tex]=\frac{38.40}{192}=0.20[/tex] dollar.

Answer Link

Otras preguntas

A battery-powered lawn mower has a mass of 48.0 kg. If the net external force on the lawn mower, including both your push and any resistance, is 40.5 N, then wh
Find the missing angle. у 37 58° y = [?] Enter the number that belongs in the green box.
what are the struggles with regard to a healthy body weight?
A toy factory can produce approximately 36,000 building blocks in just one minute! The function B(t)=36,000t approximates the total number of blocks produced ov
THE VOYAGES OF DOCTOR DOLITTLE By Hugh Lofting Chapter 1: The Cobbler's Son My name was Tommy Stubbins, son of Jacob Stubbins, the cobbler of Puddleby-on-the-Ma
true or False? According to Erikson, the emerging adult experiences a crisis of intimacy versus isolation after achieving identity.
PLEASE HELP ME I NEED THE ANSWER
80% of what number is 15? Round the answer to the nearest tenth
Explain why Star Wars IV is properly called an epic.
[tex](-1{2}{3} )x^{3}[/tex]