phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

What are the four things that plants need to live
robin counts by 7 to 70. how many off numbers does robin say ?
4. What did the following streets represent? A. Broadway B. Madison Ave. = C. Wall Street =
mcclelland’s need for achievement corresponds most closely to
What are the major function of music in a festival? How does the music connect with the people in a festival?
The quotient of 462 and 28 is? show your work
How to do question 1 ?​
What strategy helps prevent diabetes? 20 points Question 4 options: maintaining a healthy weight avoiding exposure to chemicals drinking lots of water frequent
How do Machine Learning (ML) and Artificial Intelligence (AI) technologies help businesses use their enterprise data effectively?
According to the text, which of the following statements most accurately describes naturalism? Answer choices for the above question A. Naturalist works always