Zyi Zyi
  • 10-03-2016
  • Mathematics
contestada

if light bulbs are 4 for $2.00 , how much will 12 light bulbs cost , round to the nearest cent if necessary?

Respuesta :

Sam1116 Sam1116
  • 10-03-2016
If 4 are $2.00 , then x3 to get 12 light bulbs and 2x3=6 so it's $6.00
Answer Link

Otras preguntas

Tania took selfies with her 8 cousins. Each cousins is in 2 or 3 picture. There are exactly 5 cousins on each picture. How many selfies did Tania take?
Why are fossil fuel resources sometimes referred to as "buried sunshine"?
Solve the system of linear equations using linear combination. 3a + 6b = 45 2a – 2b = –12 Which is the solution to the system?
What is generally the result of migration out of an area
Casey has 281 tennis balls. She will put them in containers that hold 3 tennis balls. About how many containers will Casey use?
solve the system of equations 3x + 4y = -23 x=3y+1
nicholas and his aunt both have __________ personalities a. easygoing b. depressed c. energetic d. stubborn
Point of tangency of an inscribed circle divides a leg of an isosceles triangle into 3 cm and 4 cm line segments (considered from the vertex to the base). Find
Solve x2 − 12x + 5 = 0 using the completing-the-square method. (2 points)
Many words can be formed from a single root by adding common prefixes and suffixes. True or false