vazquezmem1 vazquezmem1
  • 10-03-2016
  • Mathematics
contestada

Kayaks rent for $35 per day. Write an expression using the Distribbutive Property that can help you find the cost in dollars of renting 3 kayaks for a day.

Respuesta :

kiaraloveeex3 kiaraloveeex3
  • 10-03-2016
5 x 3 = 15
30 x 3 = 90
15+90=105
so that person paid $105 for that day

Answer Link

Otras preguntas

solve using unit rates. . David gets paid $36 for 4 hours of work. Kevin gets paid $55 for 6 hours of work. How much does each person get paid per hour and who
If you subtract 17 from my number and multiply the difference by ​-5 , the result is -25 ​." What is ​'s ​number?
please solve it help me ..............​
Help me with this work plz plz
Please help me out, it's my science benchmark! Thank you!
Dans la nouvelle Double meurtre dans la Rue Morgue qu'elles sont les passages fantastiques?
How does the human brain solve the correspondence problem?
If you play a violin what kind of energy are you using
Question 1 (1 point) Khianna needs to organize her informational text project about her new lawn mowing business. She plans to include headings for the types of
Please please help!