beastatfootbalpa32ba
beastatfootbalpa32ba beastatfootbalpa32ba
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?

Respuesta :

pleasehelpsme pleasehelpsme
  • 10-06-2018
0.0538888889 per inch
Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 10-06-2018
Convert feet into inches first.

There are 12 inches in a foot. To convert feet into inches, multiply the feet by 12:

[tex]75 \times 12 = 900[/tex]

There are 900 inches in 75 feet.

Divide the cost of the product by the inches to find the cost per inch:

[tex]48.50 \div 900 = 0.05389[/tex]

The product costs $0.05389 per inch.
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks in the following sentence with the appropriate tense forms of the verbs venir and hacer below. Cuando yo a casa yo siempre mi tarea O A. Vien
What are the reactants and products of photosynthesis? Which product is a macromolecule? What type?
What is the main purpose of historical fiction? O A. to inform OB. to persuade O c. to entertain OD. to inspire
What is the capital of Georgia
I'LL GIVE BRAINLIEST TO WHO ANSWERS IT FIRST ! A 4-column table with 2 rows. Column 1 has entries Sample 1, Sample 2. Column 2 is labeled Apple with entries 40,
What is the name of this molecule? (4 points) CH triple bond C- CH2 – CH3
8. and a G     Which English word combines all four T?​
How many different pairs of shoes can you get from a store that has seven different styles in four colors and eight sizes?
Can somebody help me out with this please?
What characteristics distinguish fungi from plants? Which kingdoms include multicellular, heterotrophic organisms?