abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

The tape diagram below represents 100%. 100% ? What percent is represented by the shaded area? %
a muslim title the means successor or deputy
the table shows the distance a small motor scooter can travel using one gallon of gasoline. complete the table to find the number of miles the scooter can trave
PLz help--- What's happening here? This object is not moving This object is not changing speeds. This object is changing speeds; it's getting faster. This objec
Explain about New product pricing strategy
HELLP ME PLEASE BRAINIEST IF CORRECT ANSWER!!!!!!
"The powers not delegated to the United States by the constitution, nor prohibited by it to the states, are reserved to the states respectively, or to the peopl
Which sentence uses commas correctly to set off a nonrestrictive clause?
How do sociologists identify the nature of deviance?
these are structures within the cells that contain a person gene​