brandygodwin678 brandygodwin678
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

Canned corn is on sale at the grocery store, three cans for a dollar. Another brand is only $.30 per can, witch is better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2017
The second brand is a better buy because if you bought 3 cans of the first can of corn, it would be $1.00. But, if you bought 3 cans of the second can of corn, it would be $0.90. 
So, the second can of corn is the best to buy. 
Answer Link

Otras preguntas

the standing toe touch is most likely to result in
What are the next three terms in this pattern 3,5,6,8,9
Willie sometimes feels uncertain that he has made the right decision when he spends his money or when he agrees to participate in activities with his friends. H
The temperature dropped 13 degrees in 7 hours the final temp was -2 degrees. what was the stating temp?
How did the colonial currency act affect the colonist
What is the number of moles Phosphorous (P) in 5.00 g in the 15-30-15 fertilizer
2. Explain how things that plants or animals do are done by the work of cells?
which of the following best exemplifies how congress's use of its weight and measures powers plays an important role in business transactions?
why is the phospholipid bilayer important in the cell membrane
Which of the following will NOT help you avoid skidding on slippery surfaces?