rustjallison1594 rustjallison1594
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose you want to fill nine 1-lb tins with a snack mix. You have 15 and plan to buy almonds for 2.45 per lb , hazelnuts for 1.85 per lb , and raisins for .80 per lb . You want the mix to contain an equal amount of almonds and hazelnuts and twice as much of the nuts as the raisins by weight.

c. How many of each ingredient should you buy?

Respuesta :

Otras preguntas

The cost of membership at local country club is $125 per family member per month. Each family also has to pay $75 in service fees. Model the cost, C, for a memb
My question is 3420 divide by 9
Which of the following best summarizes the theme of Beowulf?a.Might makes right.c.Wickedness cannot be defeated.b.Brains are superior to brawn.d.Valor will triu
Simplify 7/27 fraction
How can math tools help you detect errors or inaccuracies in data?
Which is a sentence fragment? A. On the front door was pinned a note. B. Stop! C. Construction paper, scissors, and paintbrushes in a pile on the tabl
Decimals greater than 16.0 but less than 22.0 use an interval of. 0.8 between each pair of decimals
Which is a key element found in all carbohydrates, lipids, proteins, and nucleic acids? a. ammonia b. carbon c. nitrogen d. legumes
What is the Factor tree of 73
5^2+2[73-(4*5)]....HELP