evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

In addition to rice, what two other grains are grown in abundance in East Asia? - barley - rye - oats - wheat - maize
please help I don't understand. which 2 rows of the data table show the following pattern? select all that apply. a quadrupling of the value of x results in a q
20 points Beyond an excellent understanding of the design process, being a technical designer requires skills in what other area? Engineering Communication A
'Find the highest common factor of 32, 48 and 72. show your working' please please help asap <3
2. A person who doesn't tell the truth
How many factors of 3 does the number 135 have?
Is Holden a hero? Is he an anti-hero?
what is 16/2 as a reduced fraction
In this excerpt, the phrase “female folly and vice” refers to A the view that women are weak and ignorant. B the mistreatment and disrespect of women in society
nalia worked 3.5 hours more than lisa together they worked a total of 18 hours lisa worked h hours