heidigolos heidigolos
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $5,760 for 16,000 apples, how much does it cost for 12,000 apples?

Respuesta :

ntowry
ntowry ntowry
  • 13-01-2020

Answer:

$4,320

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of apples to get a unit price.

5760 divided by 16000 = .36

Now that you know how much each apple cost

Multiply .36 x 12000 = $4,320

Answer Link

Otras preguntas

3(2x + 5) = 2 (x-8)​
Rate this song We'll never get free Lamb to the slaughter What you gon' do When there's blood in the water? The price of your greed Is your son and your daughte
John wants to save $2,250 for a vacation. When he has saved 3 times as much as he has already saved, he will need only $54 more. How much has he saved so far?
Find the value of x (5x+4)=(8x-71)
this is just for u to get points! :)​
A small town has two local high schools. High School A currently has 500 students and is projected to grow by 80 students each year. High School B currently has
Answer two questions about Equations A and B: A. 5=-2(z - 1) B. 5=-2z +2 1) How can we get Equation B from Equation A? Choose 1 answer: (A) Rewrite one side (or
why does bella smell bad
5. Who starts teasing Rufus and Cody when they first get on the bus? Who puts an end to that teasing by teasing someone himself?
Which statement best describes how the distance from a large river affects an area’s climate in the summer? Regions far from rivers experience less variation in